Historia gliwickiego golfa

Wszystko zaczęło się w latach 2000-2002 na polu golfowym w Krawarzach (Czechy). Grupa entuzjastów golfa postanowiła poznać zasady gry i ostatecznie zdała egzamin na Zieloną Kartę.
Świeżo upieczeni, młodzi golfiści z zapałem i entuzjazmem promowali ideę gry w golfa wśród zaprzyjaźnionej grupy tenisistów, namawiając ich na zamianę jednej rakiety tenisowej na czternaście kijów do golfa.
Korzyść niezaprzeczalna, a dodatkowo oczywistym jest, że gra w golfa, to najlepszy sposób na udany spacer.

Pierwsi gliwiccy golfiści to Barbara Warot, Tadeusz Warot, Jerzy Iskra, Zdzisław Trzepizur i Bronisław Jakus.

W krótkim czasie grono gliwickich golfistów zwiększyło się do 20 osób i zdecydowano wspólnie zorganizować I Mistrzostwa Gliwic w golfie.
Turniej odbył się we wrześniu 2005 roku na polu golfowym w Pszczynie.

Po tym historycznym turnieju postanowiono założyć klub golfowy.
28 kwietnia 2006 roku odbyło się zebranie założycielskie Gliwickiego Klubu Golfowego,którego pełna nazwa brzmi: Golf & Country Club Gliwice.
Prezesem zarządu został wybrany promotor golfa Tadeusz Warot, a w skład zarządu weszli Zofia Paradysz, Grzegorz Jaworski, Zdzisław Trzepizur, Tomasz Szczepaniak i Wiesław Zagórowski.
Pozostali członkowie założyciele to: Andrzej Paradysz, Jerzy Iskra, Barbara Warot, Ilona Goli, Aleksander Chaba, Edward Szmak, Mariusz Szumański, Bronisław Jakus, Igor Zagórowski, Stanisława Kałuski i Krystyna Wiśniewska-Drobny.
Został opracowany statut stowarzyszenia oraz logo klubu z herbem Gliwic, na co uzyskano specjalną zgodę urzędu miasta.


Natychmiast po rejestracji stowarzyszenia rozpoczęto spotkania i rozmowy z władzami miasta na temat budowy pola golfowego w Gliwicach.
Jedyną dobrą lokalizacją był teren położony między ulicami Portową i Starogliwicką, który jest własnością gminy Gliwice i częściowo stanowi własność skarbu państwa. Do prac włączył się prezes PRUIMU Henryk Małysz którego zespół opracował wstępny plan 18-todołkowego pola golfowego. Wykonano niezbędne analizy gruntu i niestety okazało się, że teren jest mocno skażony i dodatkowo „ekolodzy’ wskazali to miejsce jako lęgowisko różnych gatunków ptaków. Projekt zaniechano.
W kwietniu 2011 roku klub zdecydował się na budowę driving rangu.
Przy dużym zaangażowaniu Tomasza Kocia udało się pozyskać działkę na terenie Ośrodka Platan w Kozłowie k/Gliwic I w krótkim czasie przy wydatnej pomocy firmy PRUIM oraz pozostałych członków klubu został wykonany i uroczyście, z udziałem władz miasta Gliwic oddany do użytku driving range.

Od tego czasu zaczął się intensywny rozwój naszego klubu. Przesz kolejne lata organizowano kursy na zieloną kartę które ukończyły 34 osoby.
Na terenie driving rangu corocznie organizowano imprezy dla firm z terenu Gliwic (Karcher, Mapro, Aureus I in.).
W ciągu każdego roku klub organizuje dla swoich członków 5-6 turniejów golfowych na wielu polach w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Poziom sportowy naszych członków rósł z roku na rok. Klub uczestniczył w Mistrzostwach Klubowych Polski. Natomiast indywidualnie Barbara Warot w roku 2003 została mistrzynią polski seniorów.
W roku 2016 zorganizowano jubileuszowe X Mistrzostwa Gliwic na polu golfowym w Siemianowicach Śląskich w którym uczestniczyło 98 golfistów z całej Polski. Było to duże wydarzenie sportowe i świetna prezentacja naszego klubu. Głównym organizatorem był ówczesny prezes Mariusz Szumański.
Nasze najbliższe plany to uruchomienie w roku 2018 nowego draving rangu a w latach 2019-2020 9-cio dołkowej akademii i w dalszej perspektywie pola 18-todołkowego.
Gliwice, czerwiec 2018